Aký bol rok 2018 z pohľadu realitného makléra
20. 01. 2019

Aký bol rok 2018 z pohľadu realitného makléra

Prvý polrok sa niesol v znamení zvyšovania cien nehnuteľností. Ak ste chceli dobre a rýchlo predať - toto bol ten najlepší čas. Nízke úrokové sadzby a banky, ktoré sa medzi sebou predbiehali v najvýhodnejšej ponuke hypotekárnych úverov. Predávalo a kupovalo sa všetko. Od 1-izbových bytov v meste, až po rozsiahlejšie stavebné pozemky na vidieku. Niektorí túto možnosť využili, i keď nepotrebovali nutne riešiť otázku bývania, a nakúpili nehnuteľnosti pre účely ich ďalšieho prenájmu.

O realitnej bubline sa už len nešepkalo. Rástla nám rovno pred očami. Napr. 3-izbový byt po rekonštrukcii, ktorý sa na jeseň roku 2016 predal za 45.000,-€ sa bez väčších zmien a zásahov opäť predával na jar 2018. Predal sa do týždňa za 65.000,-€. Nový majiteľ bol spokojný a pochvaľoval si výhodnú kúpu.

Slovenské domácnosti sa začali rýchlo zadlžovať. Do hry vstúpila NBS (Národná banka Slovenska) a od 1.7.2018 sú v platnosti nové pravidlá a podmienky schvaľovania hypoték. Tento krok spôsobil, že hypotekárne úvery už nie sú tak ľahko dostupné. Ak chcete investovať do kúpy nehnuteľností a žiadate pre tento účel úver, banku okrem iného bude zaujímať aj váš vklad a vaša našetrená hotovosť.

Tento krok postupne zastavil nárast cien nehnuteľností. Tieto sa do zimy takmer úplne ustálili. Stále však môžete medzi inzerátmi nehnuteľností na predaj nájsť "lastovičku" s premrštenou cenou. Stáva sa to väčšinou vtedy, keď sa samopredajca neporadí s odborníkmi z oboru a rozhodne sa si svojpomocne určiť predajnú cenu. Samozrejme tú najvyššiu (ne)možnú.

Ľudia, ktorí čakali s riešením otázky bývania do jesene, zostali sklamaní. Ceny nehnuteľností sú síce ustálenejšie, ale k žiadnemu výraznému zlacňovaniu nedošlo, ani po opatreniach NBS. Prispieva k tomu fakt, že dopyt stále výrazne prevyšuje ponuku. Hlavne v okresoch, kde chýba výstavba nových bytových domov.

Naopak, predpoveď analytikov, že menšia dostupnosť hypoték zvýši záujem o nájomné byty, sa ukázala ako správna. Takže všetci, ktorí predtým stihli zainvestovať do nehnuteľností, dnes nemajú problém s ich prenájmom. Zvýšený dopyt po nájmoch zas spôsobil mierny nárast cien nájomných bytov. A tak sa kruh uzavrel.

Tento trend pokračuje i po novom roku. Čo nám prinesie ´19-ka? Nemala by byť už taká búrlivá a plná zmien ako predchádzajúce obdobie. A keďže ľudia potrebujú bývať, kupovať a predávať sa bude i naďalej. Ak svoju nehnuteľnosť odprezentujete na vysokej úrovni (kvalitné fotky, video, homestaging, atď.) aj naďalej môžete výhodne predávať. Samozrejme na to nie ste sami. Stále sa na mňa môžete obrátiť a ja vám kúpu sprostredkujem rýchlo, profesionálne od A do Zet. Kontaktujte ma ešte dnes a dohodnite si nezáväzné stretnutie.

Bc. Eva Gromová Ostrožovičová
Autor: Bc. Eva Gromová Ostrožovičová

EVA GROMOVÁ OSTROŽOVIČOVÁ

Som realitnou maklérkou spoločnosti Directreal Office a špecializujem sa na predaj, kúpu a prenájom nehnuteľností v Bratislave, pričom mojou srdcovou záležitosťou je Rača. Tu pracujem, tu žijem so svojou rodinou, tu vyrastajú moje deti...som tu jednoducho DOMA. 

Som prvá maklérka, ktorá ROZVONIAVA svoje nehnuteľnosti. Je to vďaka mojej vášni, ktorou je už 3 roky AROMATERAPIA. Bude mi potešením rozvoniať aj tú vašu :)

JA & REALITY

Reality mi pomáhajú napĺňať moje poslanie

Vďaka nim SMIEM pomáhať ľuďom, a teda aj Vám splniť vaše SNY. Sny o vlastnom bývaní, vidieckom domčeku či firemnom sídle. Každým splneným snom tak robíme spoločne zo sveta krajšie miesto :) 

REALITY sú dynamické a rôznorodé. Presne toto sa mi na nich páči. Každá nehnuteľnosť skrýva v sebe jedinečný príbeh a emóciu, preto je to vždy nová VÝZVA. A to na tom milujem.

"Ľudia by mali robiť to, čo milujú,

alebo aspoň milovať to, čo robia."   

 

HĽADÁTE svojho osobného MAKLÉRA?!

SOM TU pre Vás!

 

 

Stiahnite si zadarmo

7 chýb pri predaji nehnuteľnosti

spracovaním osobných údajov