UA-133716115-1
Aký bol rok 2018 z pohľadu realitného makléra
20. 01. 2019

Aký bol rok 2018 z pohľadu realitného makléra

Prvý polrok sa niesol v znamení zvyšovania cien nehnuteľností. Ak ste chceli dobre a rýchlo predať - toto bol ten najlepší čas. Nízke úrokové sadzby a banky, ktoré sa medzi sebou predbiehali v najvýhodnejšej ponuke hypotekárnych úverov. Predávalo a kupovalo sa všetko. Od 1-izbových bytov v meste, až po rozsiahlejšie stavebné pozemky na vidieku. Niektorí túto možnosť využili, i keď nepotrebovali nutne riešiť otázku bývania, a nakúpili nehnuteľnosti pre účely ich ďalšieho prenájmu.

O realitnej bubline sa už len nešepkalo. Rástla nám rovno pred očami. Napr. 3-izbový byt po rekonštrukcii, ktorý sa na jeseň roku 2016 predal za 45.000,-€ sa bez väčších zmien a zásahov opäť predával na jar 2018. Predal sa do týždňa za 65.000,-€. Nový majiteľ bol spokojný a pochvaľoval si výhodnú kúpu.

Slovenské domácnosti sa začali rýchlo zadlžovať. Do hry vstúpila NBS (Národná banka Slovenska) a od 1.7.2018 sú v platnosti nové pravidlá a podmienky schvaľovania hypoték. Tento krok spôsobil, že hypotekárne úvery už nie sú tak ľahko dostupné. Ak chcete investovať do kúpy nehnuteľností a žiadate pre tento účel úver, banku okrem iného bude zaujímať aj váš vklad a vaša našetrená hotovosť.

Tento krok postupne zastavil nárast cien nehnuteľností. Tieto sa do zimy takmer úplne ustálili. Stále však môžete medzi inzerátmi nehnuteľností na predaj nájsť "lastovičku" s premrštenou cenou. Stáva sa to väčšinou vtedy, keď sa samopredajca neporadí s odborníkmi z oboru a rozhodne sa si svojpomocne určiť predajnú cenu. Samozrejme tú najvyššiu (ne)možnú.

Ľudia, ktorí čakali s riešením otázky bývania do jesene, zostali sklamaní. Ceny nehnuteľností sú síce ustálenejšie, ale k žiadnemu výraznému zlacňovaniu nedošlo, ani po opatreniach NBS. Prispieva k tomu fakt, že dopyt stále výrazne prevyšuje ponuku. Hlavne v okresoch, kde chýba výstavba nových bytových domov.

Naopak, predpoveď analytikov, že menšia dostupnosť hypoték zvýši záujem o nájomné byty, sa ukázala ako správna. Takže všetci, ktorí predtým stihli zainvestovať do nehnuteľností, dnes nemajú problém s ich prenájmom. Zvýšený dopyt po nájmoch zas spôsobil mierny nárast cien nájomných bytov. A tak sa kruh uzavrel.

Tento trend pokračuje i po novom roku. Čo nám prinesie ´19-ka? Nemala by byť už taká búrlivá a plná zmien ako predchádzajúce obdobie. A keďže ľudia potrebujú bývať, kupovať a predávať sa bude i naďalej. Ak svoju nehnuteľnosť odprezentujete na vysokej úrovni (kvalitné fotky, video, homestaging, atď.) aj naďalej môžete výhodne predávať. Samozrejme na to nie ste sami. Stále sa na mňa môžete obrátiť a ja vám kúpu sprostredkujem rýchlo, profesionálne od A do Zet. Kontaktujte ma ešte dnes a dohodnite si nezáväzné stretnutie.

Bc. Eva Gromová Ostrožovičová
Autor: Bc. Eva Gromová Ostrožovičová

EVA GROMOVÁ OSTROŽOVIČOVÁ

Som realitnou maklérkou spoločnosti Directreal Office a špecializujem sa na predaj a prenájom nehnuteľností v Rači.

Som prvá maklérka, ktorá ROZVONIAVA svoje nehnuteľnosti. 

"Ako je to možné?"                                           

Po mojom mužovi a deťoch sa totiž v posledných rokoch stala mojou vášňou aj aromaterapia. Spolu so svojou rodinou žijem už 8 rokov v Krasňanoch. Táto oblasť mi prirástla k SRDCU. Nie je tu cítiť ruch veľkomesta a zároveň tu je stále veľa zelene, detských ihrísk (ktoré su pre nás momentálne nesmierne dôležité) a máme to na skok do lesa :)

PREČO REALITY?

Pretože vďaka nim môžem pomôcť ľuďom splniť si ich SNY, sny o vlastnom bývaní, či firemnom sídle. Každým splneným snom sa tak tento svet stáva krajším miestom :) 

REALITY sú DYNAMICKÉ a RôZNORODÉ, môžem sa tu plne realizovať a uplatniť všetky svoje silné stránky. Môžem tu skĺbiť svoje niekoľkoročné skúsenosti ako zo stavebníctva, kde som viedla spoločnosť, ktorá sa zaoberala zatepľovaním bytových domov, tak aj z bankovníctva, kde som bola zodpovedná za nastavenie a vývoj úverových produktov. 

PREČO DIRECTREAL?

Pretože spĺňa pre mňa 3 dôležité veci:

  • KOMUNIKÁCIA -  otvorená komunikácia a sloboda prejavu je mojou základnou hodnotou, aj preto sa stotožňujem s filozofiou spoločnosti, ktorou je byť PRIAMY a REÁLNY. Nesľubujeme to, čo nedokážeme splniť a jednáme s dôrazom na empatiu s jediným cieľom - pomôcť klientovi.
  • ROZVOJ - vďaka vlastnej a prepracovanej akadémii vzdelávania naďalej rozširuje moje znalosti v obasti nehnuteľností ako aj praktické skúsenosti v oblasti obchodu a marketingu. 
  • SPOLUPRÁCA - reality sú o tímovej práci a podpore. Som vďačná, že sa vždy môžem obrátiť na našich odborníkov ako z oblasti práva, marketingu tak aj hypotekárneho sprostredkovania, rovnako ako aj na svojich kolegov, ktorí sú špecialistami vo svojich oblastiach. Vďaka tomu som schopná vyriešiť aj to, čo sa zdalo na začiatku neriešiteľné.

                            PREČO JA?                               

INDIVIDUÁLNY PRÍSTUP

Za každým predajom nehnuteľnosti sa skrýva jedinečný ľudský príbeh. Preto ku každej nehnuteľnosti pristupujem osobitne, hľadám cesty a riešenia. V procese predaja som vašim PARTNEROM, o ktorého sa môžete oprieť a na ktorého sa môžete spoľahnúť. CHRÁNIM vaše záujmy, aj vaše peniaze.

VZDELÁVAM SA 

Realitný trh sa neustále meni a oplyvňuje ho viacero faktorov. Mení sa ekonomická situácia, menia sa zákony, trendy, správanie predávajúcich aj kupujúcich, spôsoby prezentovania či techniky v marketingu. Preto sa pravidelne školím a navštevujem rôzne workshopy a konferencie, čím získavam nové informácie z rôznych oblastí.

POUŽÍVAM MODERNÉ NÁSTROJE

Pri svojej práci používam nové techniky, ktoré mi pomôžu Vašu nehnuteľnosť lepšie odprezentovať. Patrí sem napr. 3D pôdorys, scan nehnuteľnosti, videoprehliadky, webové stránky nehnuteľnosti.

"Čím lepšia prezentácia nehnuteľnosti, tým viac záujemcov, tým vyššia šanca na predaj." 

NEBOJÍM SA BYŤ INÁ

Keď dvaja robia to isté, nikdy to nie je to isté. Nebojím sa robiť veci inak. Vkladám do svojej práce vlastnú energiu a vlastné nápady. Každý prípad je pre mňa VÝZVOU s jasne definovaným cieľom.


Keď hľadáte svojho osobného makléra OZVITE sa mi, rada sa s vami stretnem !


E-book zadarmo

7 chýb pri predaji nehnuteľnosti

spracovaním osobných údajov

E-book zadarmo

7 chýb pri predaji nehnuteľnosti

spracovaním osobných údajov