UA-133716115-1
Zdedil som dom a čo teraz ďalej?
15. 02. 2019

Zdedil som dom a čo teraz ďalej?

Kedy ho môžem predať? Aké dane budem platiť? Aké povinnosti musím splniť pri predaji? A vôbec, musím prijať dedičstvo?

Tak poďme pekne od začiatku. Zdedili ste nehnuteľnosť po svojich príbuzných. Nie každý ale vie, že nemusí dedičstvo aj prijať. V ktorých prípadoch je lepšie ho oželieť? Niekedy sa stáva, že okrem domu, bytu, či pozemkov, môžete zdediť aj dlhy, ktoré budú od Vás vymáhať. Vtedy je namieste začať počítať. Ak dlžoby a nesplatené úvery predstavujú vyššiu sumu ako je hodnota samotného dedičstva, je lepšie sa dedičstva úplne vzdať. Platí pravidlo: „Všetko alebo nič“. Nemôže sa stať, že úvery odmietnete zdediť, ale dom si po starých rodičoch necháte.

Kedy môžem nehnuteľnosť predať? V podstate hneď ako prebehne dedičské konanie. Niekedy je ale lepšie počkať. Prečo? Kvôli daniam.

Ako fyzická osoba (nepodnikateľ) musíte uhradiť hneď dane dve:

Daň z príjmu pri predaji nehnuteľnosti, ktorú zaplatíte štátu z rozdielu medzi predajnou cenou a cenou, za ktorú ste nehnuteľnosť nadobudli, vo výške 19% alebo 25% (v závislosti od výšky základu dane pri fyzických osobách – nepodnikateľoch).

Daň z nehnuteľnosti, ktorú bude od Vás žiadať obec.

Nie vždy ale musíte platiť štátu. Ak spĺňate niektorú z týchto podmienok, ste od platenia dane oslobodení:

1. Ak vlastníte nehnuteľnosť dlhšie ako 5 rokov.

2. Ak ste nehnuteľnosť zdedili v priamom príbuzenskom rade (po babke, mame, starkom, otcovi) alebo od manžela/ky a uplynulo aspoň 5 rokov odo dňa nadobudnutia domu do vlastníctva poručiteľa. Príklad: Zdedili ste dom po babke, ktorá ho vlastnila 3 roky. Takže Vám stačí počkať 2 roky a daň už platiť nebudete.

Nezabudnite podať daňové priznanie do 31.03. nasledujúceho kalendárneho roka.

Ak ste nehnuteľnosť získali darovaním a nechcete platiť daň z predaja nehnuteľnosti, opäť musíte dodržať lehotu piatich rokov, kedy budete jej vlastníkom Vy.

Od 1.1.2016 vošla do platnosti novela zákona č. 555/2005 Z. z. o energetickej hospodárnosti budov, ktorá Vám ukladá povinnosť pri predaji domu odovzdať novému majiteľovi okrem kľúčov aj energetický certifikát od nehnuteľnosti. Ak ho nemáte, hrozí Vám pokuta vo výške 500 – 3.000,-€. Energetický certifikát je osvedčenie o vykonaní energetickej certifikácii (budovy sa zatrieďujú do energetických tried. Je to podobné ako pri el. spotrebičoch.).  Radi Vám ho vyhotovia napr. v Stredoslovenskej energetike.

Tak teraz už čo to viete o daniach, certifikátoch, dedení… Ak sa nechcete zaťažovať ďalším množstvom informácií, ktoré musíte zvládnuť pri bezpečnom predaji nehnuteľnosti, obráťte sa na Vášho realitného makléra. Ešte ho nemáte?

Neváhajte ma kontaktovať aj v prípade Vašich otázok. Predsa len idete predávať majetok v hodnote niekoľkých desiatok tisíc Eur a to už nie je len tak.

Bc. Eva Gromová Ostrožovičová
Autor: Bc. Eva Gromová Ostrožovičová

EVA GROMOVÁ OSTROŽOVIČOVÁ

Som realitnou maklérkou spoločnosti Directreal Office a špecializujem sa na predaj a prenájom nehnuteľností v Rači.

Som prvá maklérka, ktorá ROZVONIAVA svoje nehnuteľnosti. 

"Ako je to možné?"                                           

Po mojom mužovi a deťoch sa totiž v posledných rokoch stala mojou vášňou aj aromaterapia. Spolu so svojou rodinou žijem už 8 rokov v Krasňanoch. Táto oblasť mi prirástla k SRDCU. Nie je tu cítiť ruch veľkomesta a zároveň tu je stále veľa zelene, detských ihrísk (ktoré su pre nás momentálne nesmierne dôležité) a máme to na skok do lesa :)

PREČO REALITY?

Pretože vďaka nim môžem pomôcť ľuďom splniť si ich SNY, sny o vlastnom bývaní, či firemnom sídle. Každým splneným snom sa tak tento svet stáva krajším miestom :) 

REALITY sú DYNAMICKÉ a RôZNORODÉ, môžem sa tu plne realizovať a uplatniť všetky svoje silné stránky. Môžem tu skĺbiť svoje niekoľkoročné skúsenosti ako zo stavebníctva, kde som viedla spoločnosť, ktorá sa zaoberala zatepľovaním bytových domov, tak aj z bankovníctva, kde som bola zodpovedná za nastavenie a vývoj úverových produktov. 

PREČO DIRECTREAL?

Pretože spĺňa pre mňa 3 dôležité veci:

  • KOMUNIKÁCIA -  otvorená komunikácia a sloboda prejavu je mojou základnou hodnotou, aj preto sa stotožňujem s filozofiou spoločnosti, ktorou je byť PRIAMY a REÁLNY. Nesľubujeme to, čo nedokážeme splniť a jednáme s dôrazom na empatiu s jediným cieľom - pomôcť klientovi.
  • ROZVOJ - vďaka vlastnej a prepracovanej akadémii vzdelávania naďalej rozširuje moje znalosti v obasti nehnuteľností ako aj praktické skúsenosti v oblasti obchodu a marketingu. 
  • SPOLUPRÁCA - reality sú o tímovej práci a podpore. Som vďačná, že sa vždy môžem obrátiť na našich odborníkov ako z oblasti práva, marketingu tak aj hypotekárneho sprostredkovania, rovnako ako aj na svojich kolegov, ktorí sú špecialistami vo svojich oblastiach. Vďaka tomu som schopná vyriešiť aj to, čo sa zdalo na začiatku neriešiteľné.

                            PREČO JA?                               

INDIVIDUÁLNY PRÍSTUP

Za každým predajom nehnuteľnosti sa skrýva jedinečný ľudský príbeh. Preto ku každej nehnuteľnosti pristupujem osobitne, hľadám cesty a riešenia. V procese predaja som vašim PARTNEROM, o ktorého sa môžete oprieť a na ktorého sa môžete spoľahnúť. CHRÁNIM vaše záujmy, aj vaše peniaze.

VZDELÁVAM SA 

Realitný trh sa neustále meni a oplyvňuje ho viacero faktorov. Mení sa ekonomická situácia, menia sa zákony, trendy, správanie predávajúcich aj kupujúcich, spôsoby prezentovania či techniky v marketingu. Preto sa pravidelne školím a navštevujem rôzne workshopy a konferencie, čím získavam nové informácie z rôznych oblastí.

POUŽÍVAM MODERNÉ NÁSTROJE

Pri svojej práci používam nové techniky, ktoré mi pomôžu Vašu nehnuteľnosť lepšie odprezentovať. Patrí sem napr. 3D pôdorys, scan nehnuteľnosti, videoprehliadky, webové stránky nehnuteľnosti.

"Čím lepšia prezentácia nehnuteľnosti, tým viac záujemcov, tým vyššia šanca na predaj." 

NEBOJÍM SA BYŤ INÁ

Keď dvaja robia to isté, nikdy to nie je to isté. Nebojím sa robiť veci inak. Vkladám do svojej práce vlastnú energiu a vlastné nápady. Každý prípad je pre mňa VÝZVOU s jasne definovaným cieľom.


Keď hľadáte svojho osobného makléra OZVITE sa mi, rada sa s vami stretnem !


E-book zadarmo

7 chýb pri predaji nehnuteľnosti

spracovaním osobných údajov

E-book zadarmo

7 chýb pri predaji nehnuteľnosti

spracovaním osobných údajov