Oplatí sa v zahraničí platiť kartou?
25. 08. 2022

Oplatí sa v zahraničí platiť kartou?

Po uvoľnení opatrení voči pandémii koronavírusu sa začalo vo veľkom cestovať do zahraničia. Slováci počas leta navštevovali najmä prímorské destinácie a záver sezóny je ešte len pred nami. Ako platiť v zahraničí kartou správne, akú kartu vlastne zvoliť a čo je bezpečné? Alebo sa oplatí radšej brať so sebou hotovosť?

V súčasnosti je platba kartou, mobilom či hodinkami veľmi populárna, no najmä patrí medzi bezpečnejšie platobné spôsoby. Nie je potrebné so sebou brať na dovolenku veľkú finančnú hotovosť, o ktorú je možné ľahšie prísť a zároveň netreba vyhľadávať zmenárne, ak idete do krajiny, v ktorej je iná mena ako euro. Vo väčšine prípadov je platba kartou v zahraničí bez poplatkov a to sa oplatí.

Rozdiel však je aj v tom, akou kartou platíte. Debetná platobná karta vám postačí na platenie bežných tovarov a služieb, prípadne výberu hotovosti, no pokiaľ je pravdepodobnosť, že si budete požičiavať automobil, tam kvôli zálohe alebo garancii bude potrebná kreditná karta. Tá je vhodná napríklad aj pri rezervovaní ubytovania, no peniaze z bankomatu z nej nevyberajte, pretože sa stretnete s vysokými poplatkami. Taktiež výber z bankomatu z debetnej karty býva častokrát spoplatnený, ideálne ak chcete využívať hotovosť, radšej si vyberte len jednorazovo.

V zahraničí, kde sa platí inou menou ako euro, je častokrát bežné, že bankomat či platobný terminál ponúka možnosť výberu platby s konverziou alebo bez, respektíve, v ktorej mene bude platba zaúčtovaná. Ak si pri platbe zvolíte miestnu menu, transakcia sa účtuje kurzom kartovej spoločnosti, ktorá nemusí mať až taký výhodný kurz, ako napríklad banka, v ktorej máte účet. Ak teda chcete ušetriť, vyberte si možnosť platby kartou bez konverzie, keďže v tomto prípade sa používa kurz vašej banky.

Pokiaľ sa vám stane, že o kartu prídete, či už stratou alebo krádežou, dnes ju viete jednoducho zablokovať, väčšinou aj v mobilnej aplikácii. To vám ušetrí čas a prípadnému zneužitiu karty viete predísť v podstate takmer ihneď.

Eva Gromová Ostrožovičová
Autor: Eva Gromová Ostrožovičová

 

Moje meno je Eva Gromová Ostrožovičová a podnikám s informáciami na finančnom trhu.
POMÁHAM ľuďom znížiť ich náklady a zvýšiť výnosy ich finančných produktov, a tým ŽIŤ BOHATŠÍ ŽIVOT.

Svoju takmer 10 ročnú prax v bankovníctve v oblasti vývoja produktov a procesov na strane rizika som vymenila za druhú stranu, stranu obchodu, kde hájim záujmy svojich klientov.

5 vecí s ktorými vám dokážem pomôcť :
✓ OPTIMALIZOVAŤ vaše náklady tak, aby ste každý mesiac mali viac peňazí na to, čo potrebujete
✓ ZABEZPEČIŤ vašu rodinu a majetok
✓ VYTVORIŤ vám dostatočnú finančnú rezervu
✓ BUDOVAŤ vašu finančnú slobodu
✓ NÁJSŤ riešenia, ak ste sa už do zlej finančnej situácie dostali a neviete ako z nej von

Mojou "srdcovkou" je financovanie malých a stredných podnikateľov, nakoľko práve tomuto segmentu som sa dlhé roky venovala z tej druhej strany.

Som vášnivým fanúšikom osobného a odborného rastu, ktorý je v oblasti financií priam nevyhnutný. Som absolventkou viacerých certifikovaných ako aj transformačných kurzov a seminárov.
Milujem svoju rodinu, dobrú knihu a všetko čo súvisí s číslami :)

Ak hľadáte niekoho, kto Vám pomôže NAPLNIŤ vaše finančné ciele a pritom Vám UŠETRÍ čas aj peniaze, SOM tu pre Vás!

Ak hľadáte niekoho, kto vám pomôže orientovať sa vo svete financií, SOM tu pre vás. 

 
phm_1341  
 
Bc. Eva Gromová Ostrožovičová
Sprievodca svetom financií
 
  0904 169 521
 
 e.gromova@evago.sk
 

Používame cookies na optimalizáciu našich webových stránok a našich služieb. Ďalšie informácie o cookies nájdete tu.

Nastavenie