Oplatí sa zakladať deťom sporenie?
08. 09. 2022

Oplatí sa zakladať deťom sporenie?

Začiatok školského roka je väčšinou sprevádzaný aj zvýšenými nákladmi na výbavu vašich ratolestí a okrem toho mnohým napadne aj otázka finančnej budúcnosti. Majú vaše deti založené sporenie alebo hádžu peniaze do prasiatka? Ak sa nad touto otázkou zamýšľate, je načase pozrieť sa, čo sa oplatí.

Banky v súčasnosti ponúkajú množstvo finančných produktov aj pre deti, investičný horizont je v tomto prípade dlhodobý, väčšinou ide o približne 20 rokov. Je teda vhodné pri zhodnocovaní financií pre deti zariskovať alebo byť radšej konzervatívnejší?

Pre dlhodobejšie sporenie pre deti je vhodné vybrať sporenie do akcií alebo komodít. Vyššie zhodnotenie je možné získať práve akciovými investičnými stratégiami, nakoľko z dlhodobého hľadiska prinesú očakávaný výnos, no z krátkodobého hľadiska sú viac rizikové. Konzervatívne produkty sú menej rizikové, no taktiež prichádza k problému, ktorý spôsobuje práve inflácia. Nasporená suma v konečnom dôsledku môže byť kvôli inflácii oveľa nižšia, ako sa očakávalo.

Ak sa pýtate, či je vhodné vybrať nasporené financie v prípade potreby skôr, odpoveď je jednoznačné nie. Pri dlhodobom investovaní a správnom nastavení stratégie je možné získať zhodnotenie 5% až 7% ročne, v niektorých prípadoch aj viac. Pri dlhodobom investičnom horizonte je tak možnosť, že výnosy presiahnu výšku úspor.

Mnohí sa stále spoliehajú na takzvané stavebné sporenie, ktoré bolo kedysi veľmi populárne, no v súčasnosti až také výhodné nie je. Na získanie plnej štátnej prémie vo výške 70 eur je potrebné vložiť až 2800 eur ročne a nasporené financie je možné použiť len na bývanie. V minulosti bolo možné tieto financie použiť v podstate na čokoľvek.

Ak máte možnosť sporenia, určite je lepšie investovať pravidelne, ako jednorazovo. Pri pravidelnom investovaní sa vyvažujú poklesy a výnosy, pri jednorazovom investovaní v nevhodnej dobe nemusí dôjsť k očakávaným výnosom. Ak plánujete vašim deťom zakladať sporiaci účet alebo sporenie, určite je vhodné sa poradiť so svojim finančným poradcom, ktorý vám odporučí produkt, ktorý vám bude najviac vyhovovať.

Eva Gromová Ostrožovičová
Autor: Eva Gromová Ostrožovičová

 

Moje meno je Eva Gromová Ostrožovičová a podnikám s informáciami na finančnom trhu.
POMÁHAM ľuďom znížiť ich náklady a zvýšiť výnosy ich finančných produktov, a tým ŽIŤ BOHATŠÍ ŽIVOT.

Svoju takmer 10 ročnú prax v bankovníctve v oblasti vývoja produktov a procesov na strane rizika som vymenila za druhú stranu, stranu obchodu, kde hájim záujmy svojich klientov.

5 vecí s ktorými vám dokážem pomôcť :
✓ OPTIMALIZOVAŤ vaše náklady tak, aby ste každý mesiac mali viac peňazí na to, čo potrebujete
✓ ZABEZPEČIŤ vašu rodinu a majetok
✓ VYTVORIŤ vám dostatočnú finančnú rezervu
✓ BUDOVAŤ vašu finančnú slobodu
✓ NÁJSŤ riešenia, ak ste sa už do zlej finančnej situácie dostali a neviete ako z nej von

Mojou "srdcovkou" je financovanie malých a stredných podnikateľov, nakoľko práve tomuto segmentu som sa dlhé roky venovala z tej druhej strany.

Som vášnivým fanúšikom osobného a odborného rastu, ktorý je v oblasti financií priam nevyhnutný. Som absolventkou viacerých certifikovaných ako aj transformačných kurzov a seminárov.
Milujem svoju rodinu, dobrú knihu a všetko čo súvisí s číslami :)

Ak hľadáte niekoho, kto Vám pomôže NAPLNIŤ vaše finančné ciele a pritom Vám UŠETRÍ čas aj peniaze, SOM tu pre Vás!

Ak hľadáte niekoho, kto vám pomôže orientovať sa vo svete financií, SOM tu pre vás. 

 
phm_1341  
 
Bc. Eva Gromová Ostrožovičová
Sprievodca svetom financií
 
  0904 169 521
 
 e.gromova@evago.sk
 

Používame cookies na optimalizáciu našich webových stránok a našich služieb. Ďalšie informácie o cookies nájdete tu.

Nastavenie