Poznáte tapering? Prezradíme vám, či sa ho treba obávať
05. 11. 2021

Poznáte tapering? Prezradíme vám, či sa ho treba obávať

Výraz tapering sa používa najmä v súvislosti so športom, pričom ide o prax redukcie pohybu v krátkom časovom slede pred podaním dôležitého výkonu. Ako sa však tento pojem dostal do súvislosti s financiami?

Tapering je v podstate spomalenie tlače peňazí. Ide o spomalenie tempa kvantitatívneho uvoľňovania, ktoré využívajú centrálne banky. Ekonomika potrebuje podporu aj napriek nulovým sadzbám, čo znamená, že je stále potreba ju podporovať práve kvantitatívnym uvoľňovaním. Americký Federálny rezervný systém hneď po začatí pandémie znížil svoje sadzby na nulu a tento rok pridal aj kvantitatívne uvoľňovanie. Keďže sa opäť ekonomika pomaly rozbieha, už nepotrebuje až takú silnú podporu, no naopak začína kvôli pandémii rast inflácie a zároveň sa nafukuje bublina na finančnom trhu. Keďže kvantitatívne uvoľňovanie predstavuje pre ekonomiku veľký risk, malo by byť ukončené v správnom čase.  

Treba sa taperingu obávať?

Obavy z kvantitatívneho uvoľňovania majú najmä investori, kvôli tomu, aby sa nezopakovala situácia z roku 2013, kedy americký federálny rezervný systém začal pripravovať trh na pokles výkupu dlhopisov a prekvapivo ich výnosy narástli o tri percentá. Aj keď bolo sľúbený postupný tapering, nasledoval rast sadzieb, odlev kapitálu a znehodnotenie mien rozvíjajúcich sa trhov. Pre krajiny ako Brazília, Turecko či India, ktorých sa to týkalo, to bol značný šok a tapering sa dostal na úroveň až 85 miliárd dolárov. Na nulu sa dostal až koncom roka 2014, pričom americký federálny rezervný systém sa v tom istom čase začal zbavovať nakúpených aktív.

Tapering neznamená automaticky zbavovanie sa vykúpených aktív, ide skôr o to, že sa budú nakupovať pomalšie a podpora ekonomiky bude takisto pokračovať. Je to však signál centrálnej banky, že sa niečo deje. Rast sadzieb je prejavom zlepšovania ekonomických fundamentov a už by nemala nastať situácia ako v roku 2013.

Hrozbou však v tomto prípade môže byť redukcia bilancie centrálnej banky, čoho dôsledkom môže byť zvýšená ponuka cenných papierov a nezmenený dopyt. Tým pádom budú rásť výnosy dlhopisov a zhorší sa dostupnosť úverov, ktoré sú v súčasnej dobe veľmi dostupné. Americký federálny rezervný systém od septembra roku 2019 do druhej polovice roku 2020, práve kvôli redukcii bilancie centrálnej banky, zaviedol kvantitatívne uvoľňovanie 60 miliárd dolárov mesačne aby predišiel problémom s dostupnosťou úverov. Pre pandémiu však podporu ekonomiky bolo potrebné ešte zvýšiť. Problémom tak môže byť výsledok tejto situácie, ktorý spôsobí rast výnosov dlhopisov.

Eva Gromová Ostrožovičová
Autor: Eva Gromová Ostrožovičová

 

Moje meno je Eva Gromová Ostrožovičová a podnikám s informáciami na finančnom trhu.
POMÁHAM ľuďom znížiť ich náklady a zvýšiť výnosy ich finančných produktov, a tým ŽIŤ BOHATŠÍ ŽIVOT.

Svoju takmer 10 ročnú prax v bankovníctve v oblasti vývoja produktov a procesov na strane rizika som vymenila za druhú stranu, stranu obchodu, kde hájim záujmy svojich klientov.

5 vecí s ktorými vám dokážem pomôcť :
✓ OPTIMALIZOVAŤ vaše náklady tak, aby ste každý mesiac mali viac peňazí na to, čo potrebujete
✓ ZABEZPEČIŤ vašu rodinu a majetok
✓ VYTVORIŤ vám dostatočnú finančnú rezervu
✓ BUDOVAŤ vašu finančnú slobodu
✓ NÁJSŤ riešenia, ak ste sa už do zlej finančnej situácie dostali a neviete ako z nej von

Mojou "srdcovkou" je financovanie malých a stredných podnikateľov, nakoľko práve tomuto segmentu som sa dlhé roky venovala z tej druhej strany.

Som vášnivým fanúšikom osobného a odborného rastu, ktorý je v oblasti financií priam nevyhnutný. Som absolventkou viacerých certifikovaných ako aj transformačných kurzov a seminárov.
Milujem svoju rodinu, dobrú knihu a všetko čo súvisí s číslami :)

Ak hľadáte niekoho, kto Vám pomôže NAPLNIŤ vaše finančné ciele a pritom Vám UŠETRÍ čas aj peniaze, SOM tu pre Vás!

Ak hľadáte niekoho, kto vám pomôže orientovať sa vo svete financií, SOM tu pre vás. 

 
phm_1341  
 
Bc. Eva Gromová Ostrožovičová
Sprievodca svetom financií
 
  0904 169 521
 
 e.gromova@evago.sk